17 Kasım 2016 Perşembe

Sozlerimiz ve Davranislarimiz Bizim Ic Yansimamizdir


Sozlerimiz ve davranislarimiz tamamen bizim ic yansimamizidir. Bize aittir. Yasadigimiz olumsuzluklar icin baskalarini suclamayi birakalim. Insan, insanda kendini gorur.

Hayatimizdaki olumu ve olumsuz olaylar, bizdeki olumlu ve olumsuz duygularin disa yansimasidir. Bizden disa cikarlar ve aynaya carpar gibi kisilere carpar,bize geri donerler. Disariya yaptigimiz her iyi yada kotu tohumlama inci tanesi gibi yan yana dizilir ve zamanla, sirayla sonuclarini yasatirlar bize. Kimseyi suclamayalim. Her yasadigimiz olay aslinda bizim yuzumuze carpan gercekligimizdir. Icimizdekiler disari ciktikca biz onlari yasayip bitirdikce..zamanla icimiz arinir temizlenir. Tipki yeni acilan bir su kuyusu gibi.. Kuyudan once kirli su, tas ve kum gelir, sonra temiz su. Iste bizim yasamlarimizda boyledir. Icimizdeki negatif ve pozitif birikimi; soz yada davranis olarak disari akitip bize geri donusunu bekleriz. Bize donenleri; 'ektigini bicme' yontemiyle, iyi kotu yasariz ve sonunda sifalaniriz, ariniriz temizleniriz..Taa ki icerde bir tek saflik kalana kadar..'Oz' kalana kadar...Bir tek 'O' kalana kadar..'Ask' olusana kadar...

"İnsanı ateş değil, kendi gafleti yakar. Herkeste kusur görür, kendisine kör bakar. Neye nasıl bakarsan, o da sana öyle bakar."

"İnsanlar seni yanlış anladığında dert etme, duydukları senin sesin, fakat aklından geçirdikleri kendi düşünceleridir."

"İnsanlarda güzel olan yüzdür, yüzde güzel olan gözdür… Ama insanı insan yapan aslında ağızdan çıkan sözdür!"

       Mevlana"Insanligi engin bir okyanus olarak dusun.
Bu okyanustaki her bir kisi,
Senin ruhaniyetinin bir yuzunu yansitan bir damlaciktir.
Unutma:
Digerleri senin icin sadece bir aynadir.
Suclayacak veya kinayacak hic kimse yoktur.
Insan daima ve sadece kendisiyle karsilasir"
                                     Stefano D'AnnaKarsimizdakine soyledigimiz bir guzel soz, bir guzel bakis, bize kat kat guzel doner. Ama kotu soz, kotu davranis da ayni sekilde kotu doner. Yani biz, bize nasil davranilmasini  istiyorsak, baskalarina da oyle davranmaliyiz. Nasil sozler duymak istiyorsak; baskalarinada oyle sozler soylemeliyiz ki; hem cekim yasasi, hem de geri donus geregi verdigimizi alabilelim. Bu durumda iyi yada kotu secimler yapmak da yine bize kalmis oluyor. Durumu iyice kavradigimizda kisir bir donguden kurtulmus oluruz ve bize olmasi gerekenleri biz belirleriz. Kim ister ki bos yere aci cekmeyi..

Sevgi dolu guzel dusuncelerimiz ve davranislarimiz bize guzel bir dunya yaratir ve hayatimiz 'cennet' diye tabir edilen hale donusur. Kotu soz ve davranislarimiz da bize 'cehennem' gibi bir dunya yaratir. Budur aslinda kutsal kitaplarda bahsedilen cennet ve cehennemin gercek hikayesi.. Bizler yaptigimiz secimlerle kendimize hem bu dunyada hem de perdenin obur tarafinda; cennetimizi veya cehennemimizi yaratiriz. Din kitaplarindaki 'cennet've 'cehennem' kavramlari birer yer adi degil, yasam seklidir, kendimize yarattigimiz realitedir. Malesef bu kavramlar yanlis anlasilmistir. Yoksa Yaratici cezalandiran, yakan, yikan birisi degildir.  Kendisinden geleni, kendini, neden cezalandirsin ki!

"Sen tasdik etmesen de cümle alem bunu bilir ki; her ne ekersen, günün birinde o ektiğini biçersin."

Mevlana
                                                                             Sevgiler!

                                                              Aasmaestefan@gmail.com

7 yorum:

Sevgiyle çok teşekkür ederim.

Cümleler doğrudur sen doğru isen, Doğruluk bulunmaz sen eğri isen.

Ne güzel söylemiş Yunus Emre.

Dünya nın değerlilği yada değersizliği, güzelliği yada çirkinliği kendisinden değil, insanın dünyayla olan münasebetindendir; demişler. Dünyaya bakarız, varlığında ve birliğindeki azamete hayranlık duyarız, bırakırız kendimizi kollarına ve deriz: Emrolunduğun vazifeyi yap ve bizi ol hale getir! Senin toprağından olduğumuza göre bu vazife sana düştü. Bize düşen ise edeptir, usüle uymaktır.
Sana saygımız vardır elbet ancak sevgimizi sadece sana veremeyiz, onun üzerinde hak vardır. Ne demiş Veysel Karani: İşi Allah ile olanın başkasının muhabbetine ihtiyacı yoktur, zinhar Hak ile huzurunu ayakta tut ki dinlenmek, ancak onun sohbetindendir.

Sevgi ve Saygı ile

Agziniza saglik Musa bey, boslugu tamamlamissiniz..
Kendilerine; cok guzelsiniz denilen insanlarin yuz ifadelerinin resmi cekilmis. Bir guzel soz ile insanlarin nasil degistigini anlatiyor resimler..

http://www.pembelist.com/bir-lise-ogrencisi-insanlara-guzelsin-dendiginde-yuz-ifadelerinin-nasil-degistigini-fotografliyor-42262.html

The economist 2017 kapağı çıktı..ne düşünüyosunuz

https://cdn.shopify.com/s/files/1/0591/1981/products/TW2017_Cover_UK_REV_NO-BC_trimmed_1024x1024.jpg?v=1479401028

Malesef bu kavramlar yanlis anlasilmistir. Yoksa Yaratici cezalandiran, yakan, yikan birisi degildir. Kendisinden geleni, kendini, neden cezalandirsin ki!

Bu söz size ait değil mi???
Burda kimi kastediyordunuz???
Yaratıcı olan allahi değil mi??
Peki onun isimlerinden haberin var mi??
O intikam sahibi değil mi??
O ceza verenlerin en hayırlısı değil mi??
O allahu tealanın azabı şedid değil mi??
Bunları hepsini kuranı kerimde bildiriyor ve bu şekilde inanmamızı istiyor.
Peki aksini düşünürsek ne olur??
Allahın isimlerini inkar etmiş olmayız.mi??
Size nasihatim akıldan önce vahiye sorun belki size biraz rahmet eder ki aklinizi daha iyi kullanırsınız.
Saygilar

Lutfen bilincinizin kaldiramadigi yazilari okumayin. Zamani degil demekki. Ben simdi o sorulara ne cevap yazsam bos..Cevaplari duymaya hazir olsaydiniz, o sorulari sormazdiniz. Herkes kendi alanine uygun beslenmeli.

Yorum Gönder